Причини виробничого травматизму
Тема безпечної праці завжди була актуальна в сфері діяльності людини і тому не зайве буде нагадати роботодавцям та підприємцям, що потрібно робити та які вимоги ставляться до них, щоб дійсно праця на виробництві була безпечною.
Виробничі травми працівники отримують на виробництві під час виконання своїх посадових обов`язків і викликані вони зневагою до дотримання вимог безпеки. Це явище не тільки шкодить здоров`ю працівника, а й в деяких випадках тягне за собою летальний результат. Травми, що відбулися на виробництві, відрізняються залежно від того, які були причини виникнення виробничого травматизму. Фахівці вивчили ці причини і визначили, що існує кілька їх видів: технічні, організаційні, економічні, санітарно-гігієнічні.
Навколишнє середовище має прямий вплив на виробничий процес. Під час перепадів температури, високого вмісту пилу в повітрі, підвищеної вологості працездатність працівника може погіршуватися. Звідси з`являється швидка стомлюваність, знижується увага та витривалість працівника. Мороз, сніг, град, спека та інші погодні явища впливають на стан працівника, за якого людина здатна допустити небезпечні помилки в роботі, що може призвести до виникнення нещасного виробничого випадку.
Травматизм на виробництві може бути пов`язаний і з економічними причинами. Сюди належать: затримка виплати заробітної плати, низька оплата праці, нерівномірність діяльності, готовність виконувати понаднормову роботу, праця на декількох підприємствах за сумісництвом. Виробничі травми можуть виникати навіть на тлі неприємних емоцій у результаті небажання працювати.
Щоб уникнути таких ситуацій, потрібно стежити за своїм здоров`ям, проходити медичне обстеження і відповідально ставитись до виконання своєї роботи навіть при негідній оплаті праці.
Заходи, спрямовані на попередження та усунення причин нещасних випадків на виробництві, поділяють на два види: технічні й організаційні. Технічні заходи досягаються за допомогою забезпечення виробничої санітарії та виконання техніки безпеки. Для визначення справжньої причини тимчасової втрати працездатності людини проводять аналіз обставин, унаслідок яких стався виробничий травматизм.
Існують спеціальні комісії для розслідування ситуації та формування пакету документів. Будь-яку травму на виробництві розслідують дуже ретельно і перевіряють на справжність, оскільки від цього залежать подальші виплати потерпілому за рахунок коштів Фонду соціального страхування України і штраф керівнику.
Олександр Повадюк, начальник відділення